Czwartek, 4.6.2020
Name days: Karol / Franciszek
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

ERASMUS+ - PRZYSTANEK NOWE SKALMIERZYCE

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF


W dniach 30 września – 5 października Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Nowych Skalmierzycach była gospodarzem spotkania w ramach programu ERASMUS+ i projektu „Let`s make a bridge with mind games”, i gościła w swoich progach nauczycieli i uczniów z Grecji, Turcji oraz Rumunii.

Naszą pierwszą mobilność rozpoczęliśmy ceremonią powitalną, podczas której powitaliśmy gości, zaprezentowaliśmy scenkę przygotowaną przez uczniów klasy 6a, pokazaliśmy tańce z piłkami i flagami oraz zaśpiewaliśmy nasz hymn, czyli „Gry umysłowe są świetne, gry umysłowe są fajne”. Ponadto wszyscy goście przedstawili się krótko nauczycielom i uczniom naszej szkoły.

Następnie zespoły zostały  oprowadzone po szkole przez uczniów, po czym nauczyciele z Turcji, Grecji, Polski i Rumunii wzięli udział w seminarium na temat strategii uczenia się słownictwa, przygotowanym przez nauczyciela języka angielskiego Krzysztofa Kwiatkowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem strategii poznawczych, które pomagają uczniom szybciej poszerzać słownictwo. W międzyczasie uczniowie z Turcji, Grecji, Rumunii i Polski uczestniczyli w lekcji wychowania fizycznego, podczas której mieli okazję wziąć udział w licznych zabawach ruchowych, a jednocześnie rozwiązywać łamigłówki umysłowe, takie jak sudoku, tangramy i bingo.

Po wspólnym obiedzie wszyscy pojechali do Ociąża, do gospodarstwa ogrodniczego, które specjalizuje się w produkcji róż. Dzieci i opiekunowie mieli możliwość bliżej poznać technologię produkcji róż, a na koniec każdy otrzymał pamiątkowy bukiet.

Kolejnego dnia zespoły z Polski, Turcji, Grecji i Rumunii wyłoniły zwycięzców gminnego konkursu budowlanego 3D, który polegał na wykonaniu miniaturowych budynków związanych z Turcją, Grecją i Rumunią. Później uczestnicy projektu wzięli udział w lekcji przygotowanej przez pana Jakuba Pankowskiego, podczas której uczniowie zagrali w grę „Pociąg Erasmusa”, a następnie mieli okazję uczestniczyć w lekcji przygotowanej przez panią Karolinę Stasiak. Uczniowie wymienili swoje doświadczenia związane z grami umysłowymi oraz omówili, w jaki sposób pomagają im one w nauce.

Po obiedzie wszyscy udali się na wycieczkę do Uniejowa. Ten zespół termalny i zarazem aquapark to prawdziwy raj dla każdego amatora zabaw w wodzie.
Niezliczona moc atrakcji sprawiła, że w basenie uczniowie nie mieli miejsca na nudę i pełni wrażeń wracali do Nowych Skalmierzyc.

Nazajutrz wszyscy uczniowie i nauczyciele złożyli wizytę w Urzędzie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, gdzie zostali przyjęci przez burmistrza pana Jerzego Walczaka i jego współpracowników. Obejrzeli prezentację o naszej gminie oraz mieli okazję wymienić się spostrzeżeniami i uwagami, a także zadać pytania. Wizyta upłynęła w bardzo miłej atmosferze i zakończyła się wspólnym zdjęciem.

Następnie uczestnicy projektu wzięli udział w lekcji chemii przygotowanej przez panią Monikę Woźnicę. Podczas lekcji uczestniczyli w szeregu eksperymentów, dobrze się przy tym bawiąc i ucząc.

Kolejnym punktem programu była lekcji przygotowana przez panią Marzenę Grzegorczyk, nauczycielkę informatyki oraz nauczyciela przedmiotów ścisłych - Konsantinosa Konstantasa z Grecji. Podczas lekcji uczniowie rozwiązywali zagadki umysłowe przy pomocy telefonów komórkowych, tabletów i laptopów oraz wzięli udział w lekcji robotyki, w czasie której zapoznali się z kodowaniem i programowaniem.

Po wspólnym obiedzie w szkolnej stołówce wszyscy udali się do Antonina, gdzie zwiedzali Pałac Myśliwski oraz spacerowali po przyległym do niego parku.

Kolejne dwa dni uczniowie i nauczyciele z Grecji, Polski i Turcji spędzili w Krakowie. Pobyt naszych gości rozpoczął się od zwiedzania Starego Miasta. Wszyscy zobaczyli najważniejsze miejskie zabytki, takie jak Sukiennice, Kościół Mariacki czy Bramę Floriańską. Spacer służył przy tym wzajemnemu poznaniu się – już od samego początku grupa okazała się bardzo przyjazna i pozytywnie nastawiona. Odwiedziliśmy również Wawel oraz odbyliśmy krótki spacer po Kazimierzu, a także zwiedzaliśmy Muzeum w Podziemiach Rynku Głównego. Uczestnicy projektu mogli poczuć niepowtarzalny klimat miasta, oglądając je z krakowskiej dorożki, którą jeździli wokół najważniejszych turystycznie miejsc.

Ostatnie chwile wszyscy spędzili wspólnie, dzieląc się wrażeniami z pobytu w Polsce, pożegnali się, oczekując kolejnego spotkania.

Projekt Erasmus+ to idealna okazja by nawiązać nowe znajomości, poznać kulturę, tradycję, język oraz ludzi z innego kraju. Możemy zauważyć ile jest różnic, a ile podobieństw pomiędzy naszymi krajami. Kolejna, a zarazem ostatnia wizyta czeka nas w marcu przyszłego roku w Turcji.

Galeria Zdjęć