Wtorek, 3.9.2019
Name days: Antoni / Izabela / Szymon
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

KOLEJNA MOBILNOŚĆ ERASMUS PLUS: WITAMY W RUMUNII

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W dniach 31 marca - 5 kwietnia 2019 roku, troje uczniów z naszej szkoły: Nikola Olek, Stanisław Raniś i Andrzej Wachna  wraz z Panią Dyrektor oraz Panem Krzysztofem Kwiatkowskim wzięło udział w drugiej projektowej mobilności w ramach partnerskiego projektu programu Erasmus +   " Let`s make a bridge with mind games" .

Tym razem Spotkanie to odbyło się w Rumunii, a wszystkich partnerów projektu gościła szkoła Szkoła Gimnzazjalna im. Świętego Andrzeja w miejscowości Braiła.

Po oficjalnym apelu, nasi tureccy znajomi wprowadzili nas w świat tangramów – łamigłówki znanej od ok. 3000 lat, która składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych (tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu. Celem takowej łamigłówki jest odtworzenie położenia wszystkich siedmiu elementów tangramu w przedstawionym obrazku na podstawie jedynie kształtu jego konturów.

Ponadto podczas tygodniowej wizyty szkoły partnerskie wzięły udział  w seminarium z psychologiem szkolnym Zaharią Georgetą na temat edukacji społecznej, międzykulturowości, oraz różnorodności, lekcjach tańca, oraz lekcjach języka angielskiego. Podczas zajęć  uczniowie rozwiązywali także tangramy, odkrywali obrzędy i tradycje rumuńskie oraz pisali  i prezentowali wiersze na temat multikulturowości.

Na koniec naszej wizyty w Rumunii uczniowie i nauczyciele z Grecji, Polski i Turcji odkryli Bukareszt podczas wycieczki z lokalnym przewodnikiem. Uczestnicy projektu mieli możliwość zobaczyć miedzy innymi:  Pałac Królewski (obecnie Muzeum Sztuki), cerkiew Creţulescu, aleję Calea Victorei, knajpki przy deptaku Strada Lipscani, cerkiew Stavropoleos, Curtea Vecie (Stary Dwór) zbudowany przez Włada Palownika oraz wiele budowli socrealistycznych.

 Uczniowie ze wszystkich krajów partnerskich integrowali się również podczas codziennych wspólnych kolacji, gdzie mieli możliwość spróbowania tradycyjnych potraw.

Spotkanie w Rumunii zakończyło się sukcesem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Uczniowie mieli możliwość udoskonalenia swoich umiejętności z języka angielskiego , poznania nowej kultury oraz nawiązania nowych przyjaźni.

Galeria Zdjęć