Piątek, 13.12.2019
Name days: Otylia / Juliusz / Łucja
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

ZAJĘCIA ADAPTACYJNE DLA SZEŚCIOLATKÓW

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Przez kolejne trzy miesiące uczniowie klas 1, 2, 3 będą mieć zajęcia z sześciolatkami z przedszkoli „Jarzębinka” i „Pod kasztanami”. Dzieci będą mogły poznać szkołę, bawić się i uczyć w nowych salach i pięknej hali sportowej. Mamy nadzieję, że nasza szkoła spodoba się przyszłym pierwszoklasistom i będą chcieli do niej uczęszczać. 

                                                                                                                                                     M. Rogalska

MAJ 

W piątek, 24 maja, odbyły się w klasie 1a ostatnie zajęcia adaptacyjne dla dzieci z przedszkola „Pod Kasztanami”. Zajęcia rozpoczęły się w małej świetlicy bajką ekologiczną „Hop do kosza”, która była wprowadzeniem do tematu „Dbamy o przyrodę – sortujemy odpady”. Następnie w sali lekcyjnej, po wysłuchaniu wiersza, uczniowie określili kolory pojemników do segregacji, a zachęceni piosenką „Ekoskrzat” udali się na małe boisko, by dokonać rzeczywistej segregacji odpadów. Na koniec wszyscy wykonali kolorowankę i obejrzeli film „Pan Sprzątalski – Porządkowo”. Naszym zwyczajem, na pożegnanie, dzieci z przedszkola otrzymały od pierwszaków medale za aktywną pracę. Ziemia niegdyś czysta i zielona, teraz jest coraz brudniejsza. Od nas, od młodych ludzi zależy jej przyszłość.21 maja uczniowie z klasy 1b ponownie gościli dzieci sześcioletnie z przedszkola „Pod kasztanami”. Powitaliśmy gości w szatni, gdzie wręczyliśmy im opaski na głowy ze zwierzętami i roślinami spotykanymi na łące. Majowa łąka była tematem przewodnim naszego spotkania. Na wstępie udaliśmy się do pracowni komputerowej, gdzie dzieci z wielkim zapałem kolorowały wiosenny obrazek w edytorze grafiki. Wszyscy doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. Następnie udaliśmy się do sali lekcyjnej, w której obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Wiosenna łąka”. Poznaliśmy rośliny i zwierzęta spotykane na łące.  Podczas prezentacji rozwiązywaliśmy różne łamigłówki z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Kolejnym zadaniem było wykonanie pszczółki, którą goście zabrali ze sobą do przedszkola. Prace plastyczne umilała nam piosenka „Bal na  łące”. Na zakończenie utrwaliliśmy sobie nazwy poznanych zwierząt żyjących na łące i przykleiliśmy je pod odpowiednimi obrazkami na karcie pracy.


W piątek, 17 maja uczniowie klasy 3a  gościli na zajęciach dzieci z przedszkola „Jarzębinka”. Na zajęciach przyszli pierwszoklasiści z przejęciem opowiadali o swoich ukochanych Mamusiach w związku ze zbliżającym się Świętem Matki. Aktywnie uczestniczyli w zajęciu, odczytywali informacje o kwiatach, odgadywali ich nazwy, poznawali mowę kwiatów, a także symbolikę ich kolorów. Na koniec z wielkim zaangażowaniem tworzyli prezenty dla swoich mam.17 maja uczniowie z klasy 1a gościli kolejną grupę sześciolatków z przedszkola „Jarzębinka”. Dzieci zostały powitane piosenką. Później obejrzeliśmy legendę „O Lechu i Białym Orle” oraz omówiliśmy symbole Polski. Wszyscy doskonale poradzili sobie też z symbolami Unii Europejskiej i z podziałem wyrazów na sylaby. Następnie udaliśmy się do pracowni historycznej i Izby Pamięci Narodowej, aby odnaleźć wspomniane symbole i obejrzeć pamiątkowe eksponaty. Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę i medal za wspaniałą aktywność i pracę. W czwartek, 16 maja, uczniowie klasy 2a ponownie gościli na zajęciach sześciolatków. Tym razem były to „Pszczółki” z przedszkola POD KASZTANAMI. Dzieci wspólnie rozwiązały majową krzyżówkę, bawiły się i korzystając z nowej pracowni plastycznej wykonały piękne prace. KWIECIEŃ


Kolejne spotkanie uczniów z klasy 2a z przyszłymi pierwszoklasistami odbyło się 5 kwietnia w kilku salach. Najpierw wesoło powitaliśmy naszych gości w sali zabaw. Tam dzieci otrzymały zawieszki z ptakami, o których później rozmawialiśmy. W sali lekcyjnej wysłuchaliśmy wiersza „Ptasie radio” z animacją i „ubraliśmy” nasze drzewo ptakami. Zajęcia zakończyły się w sali informatycznej. Dzieci kolorowały obrazki korzystając z edytora grafiki.W dniu 4 kwietnia podczas kolejnych zajęć adaptacyjnych uczniowie z klasy 1b gościli sześciolatków z przedszkola „Jarzębinka”. Przywitaliśmy gości przed pracownią plastyczną i wręczyliśmy im opaski z różnymi owocami. Po przybyciu do sali lekcyjnej dzieci wypowiadały się na temat związany z powstawaniem dżemu, który był wyrazem podstawowym podczas wprowadzania dwuznaku „dż”. Następnie wykonywały obrazkowe podpisy na przygotowane słoiczki z dżemami oraz bawiły się do piosenki „Ja uwielbiam dżem”. W drugiej części zajęć odwiedziliśmy pracownię plastyczną, w której przedszkolaki rysowały owoce w przygotowanych słojach. Za wzorową pracę podczas zajęć goście otrzymali pamiątkowe medale.  Niestety czas nam nie pozwolił na to, aby całkowicie zapełnić słoje owocami, dlatego też w dniu następnym uczniowie z klasy 1b dokończyli prace.W środę 03.04.2019 roku klasa 2b gościła młodszych kolegów z grupy ,,O” z przedszkola ,,Pod Kasztanami”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacji  matematycznej i muzycznej. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, drugoklasiści otoczyli należytą opieką swoich kolegów. Uzupełniano karty pracy oraz tworzono akompaniament perkusyjny do piosenki pt. ,,Maszeruje wiosna”.


MARZEC


29 marca w ramach zajęć adaptacyjnych, klasa 3a gościła młodszych kolegów z grupy 2 z przedszkola „Pod kasztanami“. Trzecioklasiści  jako gospodarze zaopiekowali się  przyszłymi pierwszoklasistami zapraszając  ich do wspólnej nauki i zabawy. Rozwiązywali zagadki, szukali tajemniczej koperty, poznawali zwyczaje ptaków i kwiatów pojawiających się wiosną, kolorowali obrazki. Obejrzeli także halę sportową. Po zajęciu każdy sześciolatek wracał z własnoręcznie wykonaną pracą plastyczną o tematyce wiosennej. 


 


Kolejne zajęcia adaptacyjne odbyły się w dniu 18 marca. Uczniowie z klasy 1b gościli sześciolatków z przedszkola „Pod kasztanami”. Goście zostali powitani w szatni  i otrzymali na wejściu opaski na głowę – żabki, które były głównymi bohaterkami zajęć. Po przybyciu do sali dzieci obejrzały prezentację multimedialną, przedstawiającą życie i rozwój żaby. Następnie wykonywały swoją żabkę, którą zabrały do domu. Na zakończenie przedszkolaki odwiedziły salę komputerową, w której mogły podziwiać rysunki żab wykonane przez starszych kolegów. Schodząc do szatni przyszli pierwszoklasiści mogli jeszcze obejrzeć halę sportową w naszej szkole. Zaprosiliśmy ich do niej na Dzień Otwartych Drzwi. 15 marca w ramach zajęć adaptacyjnych uczniowie z klasy 1a gościli sześciolatków z przedszkola „Jarzębinka”. Dzieci obejrzały nową halę sportową, a później wzięły udział w zajęciach w sali pierwszoklasistów i pracowni chemicznej. Tematem przewodnim była czekolada. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje czekolada, ułożyły puzzle, zobaczyły doświadczenie z czekoladą. Była też degustacja różnych czekolad i taniec. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał medal za wspaniałą pracę i zabawę.6 marca w ramach zajęć otwartych, klasa 2b gościła młodszych kolegów z grupy 2 z przedszkola „Jarzębinka“. Drugoklasiści objęli opieką przyszłych potencjalnych pierwszoklasistów zapraszając ich do wspólnej zabawy. Rozwiązywali krzyżówki, kolorowali obrazki i odwiedzili salę plastyczną, w której rysowali węglem. Każdy sześciolatek wracał z własnoręcznie wykonanym szkicem czworonoga. W dniu 5 marca uczniowie z klasy 2a gościli sześciolatków z przedszkola „Jarzębinka”. Dzieci brały udział w zajęciach zorganizowanych w nowej hali sportowej oraz w sali lekcyjnej. Była wspólna nauka i zabawa. 


 


Grafika nagłówkowahttps://pixabay.com/pl/illustrations/dla-dzieci-szko%C5%82y-edukacja-3420032/


Galeria Zdjęć