Nauczyciel języka polskiego to nie tylko osoba, która przekazuje wiedzę i przygotowuje uczniów do egzaminów. To przede wszystkim przewodnik, który potrafi dostrzec w młodym człowieku potencjał, rozbudzić ciekawość świata i uwierzyć w jego możliwości.
Doskonałym przykładem takiego podejścia jest Kamila Czaplicka – nauczycielka języka polskiego, a jednocześnie wicedyrektor naszej szkoły, dla której praca z uczniem jest prawdziwą pasją. Jej lekcje języka polskiego to nie tylko przestrzeń do zdobywania wiedzy, ale również miejsce rozmowy, samodzielnego myślenia, poszukiwania własnego głosu i odkrywania radości płynącej z obcowania ze słowem.
Szczególnym potwierdzeniem wartości takiego podejścia jest niezwykły sukces jej byłego ucznia – Andrzeja Wachny, którego historia została opisana na łamach tygodnika „Polityka”. Andrzej osiągnął wyniki na najwyższym poziomie w skali kraju, uzyskując aż siedem wyników 100-procentowych na egzaminach maturalnych – z języka polskiego na poziomie podstawowym, ustnym i rozszerzonym, matematyki na poziomie podstawowym, języka angielskiego na poziomie podstawowym i ustnym oraz historii sztuki.
W artykule znalazły się również wspomnienia Kamili Czaplickiej, która uczyła Andrzeja języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach. Już wtedy dostrzegała jego wyjątkowe zdolności, wszechstronność i ogromny potencjał.
Pani wicedyrektor z właściwą sobie skromnością przyznaje, że zdziwiło ją zaproszenie do rozmowy, ponieważ – jak mówi – nie przyłożyła się bezpośrednio do jego wyników maturalnych. Odpowiedź Andrzeja jest jednak chyba najpiękniejszym podsumowaniem roli nauczyciela w życiu młodego człowieka:
„Gmach nie stałby mocno, gdyby nie solidne fundamenty”.
Trudno o piękniejsze słowa dla nauczyciela.
Dobry nauczyciel nie wykonuje pracy za ucznia – pokazuje mu drogę, stawia pytania, inspiruje, dostrzega talent i daje przestrzeń do samodzielnego rozwoju. Właśnie w tym tkwi siła uczenia z pasją.
Historia Andrzeja pokazuje, że pasja nauczyciela może stać się początkiem wielkiej pasji ucznia, a talent odpowiednio wcześnie dostrzeżony, wspierany i rozwijany może prowadzić do osiągnięć na najwyższym poziomie.
Dla nauczyciela nie ma chyba większej satysfakcji niż obserwować po latach, jak wysoko potrafią sięgać jego uczniowie. Pani wicedyrektor Kamili Czaplickiej gratulujemy pięknego sukcesu pedagogicznego i powodów do nauczycielskiej dumy. To również powód do radości i dumy dla całej społeczności naszej szkoły.
Andrzejowi składamy ogromne gratulacje i życzymy, aby jego talent, pracowitość, pasja i ciekawość świata prowadziły go do kolejnych niezwykłych osiągnięć.