Środa, 4.9.2019
Name days: Katarzyna / Ida / Liliana
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Nasza wielka grecka przygoda

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

       W dniach 19- 24 listopada 2018 roku, troje uczniów z klasy VIa: Julia Bukwa, Otylia Skupin i Alan Waliszek  wraz z panią Dyrektor oraz dwoma nauczycielami: Moniką Zaprzelską oraz  Krzysztofem Kwiatkowskim wzięło udział w pierwszej projektowej mobilności w ramach partnerskiego projektu programu Erasmus +   " Let`s make a bridge with mind games" .
Spotkanie to odbyło się w Atenach i okolicach, a wszystkich partnerów projektu gościła grecka  szkoła DES- European Interactive School w miejscowości Varkiza w pobliżu Aten.

    Celem wizyty było przedstawienie realizacji zadań  modułowych podjętych w ramach programu Erasmus + , zaprezentowanie przygotowanych wcześniej materiałów przez uczestników krajów partnerskich. Razem z przedstawicielami z Polski w realizacji zadań uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z  Rumunii, Turcji i Grecji.

     Na początku spotkania każda grupa uczestników miała możliwość przedstawienia swojego kraju i swojej szkoły w prezentacji i krótkich filmach, greccy uczniowie powitali nas w odświętnych strojach, śpiewając „Odę do radości” w swoim języku ojczystym .
Organizatorzy spotkania przeprowadzili także seminaria dotyczące nauki matematyki oraz zagadnień z psychologii, w których brali udział nauczyciele. Uczniowie natomiast mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach muzyki, plastyki, wychowania fizycznego i chemii wraz ze swoimi zagranicznymi rówieśnikami. Nasi tureccy partnerzy wprowadzili nas w świat Kendoku –  łamigłówki arytmetyczno-logicznej . Uczniowie wraz z nauczycielami mieli możliwość gry, oraz samodzielnego tworzenia nowych gier.
Wszyscy mogli poznać warsztat i metody pracy greckich kolegów oraz atmosferę nauczania w greckiej szkole.

     Aspektem kulturowym objętym programem mobilności były wyprawy edukacyjne mające na celu zapoznanie się z głównymi atrakcjami turystycznymi w Atenach i regionie. Program zwiedzania obejmował: miasteczko Lavrio, centrum Aten, gdzie graliśmy w grę miejską oraz sam Akropol - najbardziej znane wzgórze świata, otoczone zieloną roślinnością, gdzie w czasach starożytnych wzniesiono cytadelę. Miejsce stało się święte, ale pierwotne zabudowania nie przetrwały. Ruiny odbudowanych czczonych świątyń przetrwały natomiast do dziś. Na wzgórzu znajdują się  Partenon, Apteros, Propyleje, Erechtejon, sanktuarium Artemidy Brauronia, Pinakoteka. Mieliśmy także okazję zobaczyć w nocy trzeci co do wielkości port w basenie Morza Śródziemnego Pireus . Ilość zacumowanych statków jest ogromna. Oczywiście, można tu też zobaczyć wielkie okręty wycieczkowe, przywożące tysiące turystów do stolicy Grecji. Port w Pireusie naprawdę zrobił na nas duże wrażenie.
 
    Bardzo ciekawe okazało się również spotkanie z burmistrzem Gregorym Konstandellosem, który opowiedział o swoiej pracy oraz wizji rozwoju swojego regionu. Mieliśmy również okazję odwiedzić greckie przedszkole, zobaczyć jak uczą i bawią się najmłodsze greckie dzieci.

   Uczniowie ze wszystkich krajów partnerskich mogli integrować się również podczas codziennych wspólnych kolacji w różnych regionalnych tawernach i restauracjach, gdzie mieli mozliwośc spróbowania tradycyjnych potraw greckich.

    Spotkanie w Atenach zakończyło się sukcesem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Nastąpiła bardzo pożyteczna wymiana doświadczeń na wielu płaszczyznach. Uczniowie nawiązali nowe kontakty i przyjaźnie, poznali nową kulturę, a przede wszystkim mieli okazję "doszlifowania" języka angielskiego.

    Przed nami kolejne wielkie wyzwanie, na które musimy się przygotować – spotkanie w Rumunii wszystkich partnerów z krajów uczestniczących w projekcie , które odbędzie się w kwietniu przyszłego roku, kolejne spotkanie planowane jest na wrzesień przyszłego roku, a podsumowanie projektu nastapi w kwietniu 2020 r.w Turcji.


                                                                                                                                                                     Monika Zaprzelska


Galeria Zdjęć