Czwartek, 13.6.2024
Name days: Antoni / Lucjan / Grzegorz
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Wymiana - PNWM

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF


Z wizytą u zachodnich sąsiadów... czytaj więcej


Tak jak w latach poprzednich, tak i w tym roku uczniowie naszej szkoły w  dniach od 8 do 13 marca 2016 wraz z opiekunami przebywali w zaprzyjaźnionej szkole im. św. Marii w Berlinie. Międzynarodowe spotkanie odbyło się w ramach  realizowanej cyklicznie   innowacji pedagogicznej Zespołu Szkół w Ociążu ,z którym współpracuje nasza szkoła.

Program wymiany uczniów był bardzo bogaty i atrakcyjny. Polscy uczniowie podczas pobytu mieli okazję zobaczyć historyczną część Berlina tj. Bramę Brandenburską, Plac Poczdamski, Reichstag - siedzibę rządu niemieckiego, katedrę św. Jadwigi, fragmenty Berliner Mauer - dawnej granicy przebiegającej przez miasto oraz podziwiać panoramę metropolii z wieży Katedry Francuskiej.

Poza zwiedzaniem miasta uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Komunikacji, w Extavium w Poczdamie i w berlińskim akwarium, które stanowi część ogrodu zoologicznego. Zajęcia te odbyły się w mieszanych grupach, a podczas nich uczniowie mogli poznać  niektóre gatunki ryb, owadów i płazów  zamieszkujących  przepiękne, kolorowe akwaria i terraria zlokalizowane na trzech kondygnacjach budynku.

Czas spędzony w stolicy Niemiec był także okazją do bliższego poznania się i nawiązania przyjaźni wszystkich uczestników wymiany, jak i ich rodzin. To właśnie rodziny goszczące w swych domach uczniów z Polski dbały o to, aby również  popołudniami pokazać gościom, jak najwięcej atrakcji stolicy Niemiec. Szczególnym powodzeniem cieszyły się przejazdy metrem, kolejką miejską, wyjścia na basen, do muzeów i wspólne spędzanie wolnego czasu.

Polscy uczniowie chcąc się odwdzięczyć za gościnę, przygotowali dla swoich niemieckich koleżanek i kolegów oraz ich rodziców niespodziankę, którą było przedstawienie w języku niemieckim pt: „Wir suchen Matrosen”. Swoje talenty aktorskie, językowe  i wokalne uczniowie zaprezentowali podczas wspólnego spotkania, które odbyło się w szkole. Po występach oraz uroczystym wręczeniu  podziękowań rodzicom goszczącym naszych uczniów odbyło się wspólne śniadanie, rozmowy i podsumowanie tegorocznej wizyty w Berlinie.

Na zakończenie spotkania w Berlinie odbyła się msza św. celebrowana w języku niemieckim, którą  w kościele p.w. św. Dominika odprawił miejscowy proboszcz parafii. Podczas niej nie zabrakło także polskich akcentów – liturgia słowa i modlitwa wiernych została odczytana w dwóch językach. Polscy uczniowie na dziękczynienie zaśpiewali „Barkę” – ukochaną pieśń papieża Jana Pawła II. Dla wszystkich wiernych, a szczególnie dla tych polskiego pochodzenia zgromadzonych w świątyni był to moment pełen wzruszenia, a nawet łez.

Po mszy św. nadszedł czas pożegnania, ale nie na długo, bowiem za dwa miesiące wszyscy uczestnicy spotkają się ponownie na Zielonej Szkole w Rewalu.W dniach 17 -22 marca 2015 roku dziewięcioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły przebywała w Berlinie w ramach międzynarodowej wymiany dzieci i młodzieży. W wymianie uczestniczyliśmy wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Ociążu. W czasie sześciotygodniowego pobytu w Berlinie zakwaterowani byliśmy u naszych niemieckich kolegów. Wspólnie z nimi uczestniczyliśmy w codziennych zajęciach. Mieliśmy okazję odwiedzić Czerwony Ratusz, który jest siedzibą Burmistrza Berlina. Złożyliśmy również wizytę w Ambasadzie Polskiej. Byliśmy w Poczdamie. Spacerowaliśmy po dużym i pięknym parku otaczającym kompleks pałacowy. Odwiedziliśmy jeden z pałaców tzw. „Pałac Nowy”. W  słoneczny i ciepły piątek odbyliśmy przejażdżkę drezynami, która przyniosła nam wiele radości. W sobotę wzięliśmy udział w spotkaniu rodzin uczestniczących w wymianie. Resztę dnia spędziliśmy z naszymi partnerami, którzy przygotowali dla nas dużo atrakcji. Ostatniego dnia wspólnie uczestniczyliśmy w polsko – niemieckiej Mszy Świętej, po której udaliśmy się w podróż powrotną do domów. Zmęczeni, ale bogaci w nowe doświadczenia powróciliśmy do naszej szkoły.

Zosia Kucharska z kl. VIb
BERLIN marzec 2014 r.

Galeria Zdjęć