Poniedziałek, 15.7.2024
Name days: Henryk / Anna / Włodzimierz
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Majowe święta

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

27 kwietnia 2012 r.

Majowe święta

„Maj to wyjątkowo piękny miesiąc” . Tymi słowami – oczywiście  po odśpiewaniu hymnu państwowego – prowadzące  rozpoczęły uroczysty apel poświęcony świętom majowym. Inscenizację przygotowały klasy III b i VI a.

Przybyły na początku „duch historii” wspomniał o wielkich sprawach, które miały miejsce w  maju oraz przywołał osoby, które przypomniały o 1 maja, 2 maja, 3 maja. 

1 maja to Święto Pracy, międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone na całym świecie od 1890 roku.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, polskie święto obchodzone od 2004 roku. Flaga jest naszym symbolem narodowym i powinniśmy ją otaczać szczególnym szacunkiem.              

Najwięcej uwagi poświęcono uchwaleniu Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, gdyż w tym roku mija  221 rocznica tego zdarzenia. A dlaczego konstytucja była tak ważna dla Polaków?  Otóż Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą, która regulowała podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli państwa. Określała zasady, na jakich miała opierać się władza państwa. Najważniejsze było to, że Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze, nadzieją na silną władzę królewską i silną armię. Sytuacja mieszczan i chłopów też miała się poprawić. Była to po prostu wielka próba ratowania Rzeczypospolitej, którą podjęli posłowie Sejmu Czteroletniego.

W czasie gdy uczniowie z klasy III b i VI a prezentowali teksty, wiersze i pieśni , uczeń z klasy VI pokazywał kolejne, tematycznie związane, slajdy prezentacji multimedialnej. Na koniec inscenizacji wykonano pieśń „Taki kraj” , zatańczono „Poloneza  Ogińskiego”  i odśpiewano hymn szkolny.

Aby utrwalić tak trudny temat, prowadzące zadały uczniom kilka pytań dotyczących wydarzeń majowych. Prawidłowe odpowiedzi nagrodzono lizakami.

                                                                                                                                           /M. N./


Galeria Zdjęć