Saturday, 11.5.2024
Name days: Iga / Filip / Franciszek
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach

Spotkanie z Szatanem z VII klasy

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Spotkanie z Szatanem z VII klasy

15 listopada 2011 r. - wrażenia opowiada Patryk

Recenzja spektaklu „Szatan z VII klasy”

„Szatan z VII klasy” to spektakl teatralny w reżyserii Krzysztofa Webera, a także adaptacja bardzo interesującej książki  Kornela   Makuszyńskiego. Premiera inscenizacji odbyła się we wrześniu we Wrocławiu. W Kaliszu natomiast spektakl odbył się 15 listopada w Centrum Kultury i Sztuki. Uczniowie klas 6 mieli okazję przyjrzeć się widowisku. W role wcielają się aktorzy Narodowego Teatru Edukacji:

Marta Kościelak, Michał Ambroży, Kamil Drabik, Piotr Czarniak.

Przedstawienie zostało troszkę zmienione i nie jest wszystko przedstawione tak, jak w książce. Przede wszystkim akcja rozpoczyna się po przyjeździe do Bejgoły Adama Cisowskiego wraz z nauczycielem historii - Pawłem Gąsowskim. Tam główny bohater poznaje młodą dziewczynę o fiołkowych oczach – Wandę, bratanicę profesora.

Adaś dowiaduje się, że w posiadłości Gąsowskich znikają drzwi.

Szukając informacji w starych przedmiotach znajdujących się na strychu, znalazł pamiętnik księdza Koszyczka. Z niego dowiedział się, że cała historia zaczęła się od tego, gdy w czasie wojny schronił się w dworku napoleoński żołnierz. Miał przy sobie mały pakunek. Nie kazał nikomu go dotykać i zabierać. Kilka dni później Adam zobaczył, że ktoś czai się obok domu. Sprawdzając kto, dostaje po głowie i Wanda zanosi go do domu. Kilka dni po tym, do domu Gąsowskich zapukał malarz. Jak się później okazało wcale nie był artystą. „Malarz” w nocy ukradł pamiętnik i uciekł. Po pewnym czasie główny bohater zbliża się do rozwiązania zagadki. Odkrył, że drzwiami, o których była mowa w pamiętniku są drzwi wejściowe. Znalazł obok klamki wskazówkę. Drugą w brodzie na portrecie. W końcu bohater rozwiązuje zagadkę i odszukuje skarb.

Odtwórcy głównych ról w sposób humorystyczny pokazywali przeżycia i uczucia młodych bohaterów. Wspaniała była ścieżka dźwiękowa oraz stroje bohaterów. Spektakl był dość krótki i sceny nie były do końca wierne książce.

Mimo to polecam wszystkim obejrzenie tego spektaklu.

Patryk Drzewiecki


Galeria Zdjęć